top of page
Szukaj
 • Zdjęcie autoraKarol

Zalety i wady turbin wiatrowychElektrownie wiatrowe zwane potocznie po prostu wiatrakami są często uważane za jedno z rozwiązań dla zrównoważonego rozwoju. Istnieją jednak ciekawe fakty związane z nimi, które nie są powszechnie znane.


Istotne zalety


Po pierwsze, turbiny powietrzne nie wymagają paliw kopalnych ani nie emitują szkodliwych substancji, co czyni je bardziej przyjaznymi dla środowiska niż jakiekolwiek źródła energii, w których spalane są paliwa kopalne.


Po drugie, turbiny powietrzne są bardziej niezawodne niż wiele innych źródeł energii, ponieważ bardzo rzadko wymagają napraw, a konserwację prowadzi się zazwyczaj raz w roku.


Po trzecie, turbiny powietrzne są bardzo elastyczne i mogą być zainstalowane w różnych miejscach, w tym na terenach wiejskich i odległych obszarach, gdzie dostępność energii jest ograniczona.


Po czwarte, turbiny wiatrowe różnią się budową wirnika i jego orientacją, co pomaga dostosować je do lokalnych warunków i czyni bardzo efektywnymi źródłami energii odnawialnej. Niektóre z nich mogą produkować energię przy nawet bardzo słabym wietrze.


Chociaż turbiny wiatrowe nie są idealnym rozwiązaniem, są ważnym krokiem w kierunku zrównoważonego rozwoju i pomogą nam osiągnąć nasze cele dotyczące zmian klimatu, jeśli będziemy kontynuować nasze wysiłki w kierunku bardziej zrównoważonej i czystszej energii.


Wady

Oprócz zalet, turbiny wiatrowe mają również pewne wady, których nie należy przemilczać. Pewne problemy związane są z utylizacją zużytych wiatraków, zawierają bowiem metalowe i elektroniczne części, które wymagają specjalnego recyklingu, aby uniknąć negatywnego wpływu na środowisko.


Na szczęście wiele firm produkujących turbiny powietrzne oferuje programy recyklingu i utylizacji, które umożliwiają łatwe i bezpieczne usuwanie starych turbin i ich ponowne wykorzystanie. W ten sposób, możemy mieć pewność, że nasze wysiłki w kierunku zrównoważonego rozwoju nie będą miały negatywnego wpływu na środowisko. Wiele osób twierdzi, że wiatraki psują krajobraz, z czym trudno polemizować. Z drugiej jednak strony osiągnięcie bezemisyjności wymaga pewnych poświęceń.


Etapy utylizacji turbin wiatrowych


 1. Zebranie i gromadzenie turbin wiatrowych na końcu ich żywotności.

 2. Demontaż turbin na poszczególne składniki, takie jak łopaty, silnik, przekładnia i elektronika.

 3. Przetwarzanie tworzyw sztucznych i metali na surowce wtórne.

 4. Recykling komponentów elektronicznych, takich jak silniki i kontrolery, na surowce wtórne.

 5. Testowanie i sortowanie komponentów, które mogą być ponownie użyte.

 6. Użycie surowców wtórnych do produkcji nowych turbin wiatrowych lub innych produktów.

 7. Bezpieczne usuwanie odpadów, które nie mogą być ponownie użyte, aby uniknąć szkodliwych wpływów na środowisko.


Substancje, które są najbardziej szkodliwe dla środowiska w odpadach z turbin wiatrowych:

 1. Ołów i kadm w bateriach i elektronice, które są trujące i powodują uszkodzenie układu nerwowego i układu krwionośnego.

 2. Fluorki i inne niebezpieczne chemikalia z układów hydraulicznych, które są toksyczne i mogą uszkodzić środowisko wodne i rośliny.

 3. Tworzywa sztuczne zawierające szkodliwe dodatki, takie jak stabilizatory i barwniki, które są trujące i mogą zaburzać funkcje hormonalne.

 4. Substancje smoliste i tłuszczowe z układów smarowania, które są toksyczne i powodują zanieczyszczenie gleby i wody.

 5. Substraty PCB i transformatory z elektroniki, które są trujące i powodują uszkodzenie układu nerwowego i układu rozrodczego.

Te substancje są szkodliwe dla środowiska i powodują uszkodzenie środowiska wodnego, gleby i roślin, a także zdrowia ludzi i zwierząt. Dlatego tak ważne jest, aby te odpady były bezpiecznie magazynowane i przetwarzane, aby zapobiec ich uwolnieniu do środowiska i zanieczyszczeniu gleby, wody i powietrza.Podsumowując, turbiny powietrzne są cennym rozwiązaniem dla zrównoważonego rozwoju, ale ich utylizacja wymaga odpowiedniego podejścia i planowania. Dzięki staraniom producentów i naszemu własnemu zaangażowaniu możemy mieć pewność, że turbiny powietrzne będą długoterminowym i zrównoważonym źródłem energii.


14 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page